Wirusy

Wirusy to najstarsza kategoria zagrożeń komputerowych. Pierwszym wykrytym wirusem był Brain odkryty w 1986 roku. Właśnie wtedy zaczyna się burzliwa historia szkodliwego oprogramowania i programów antywirusowych. Główną cechą wirusów jest mechanizm infekcji polegający na modyfikacji plików lub nośników danych pozwalający na trwałe funkcjonowanie szkodnika w systemie i jego dalszą ekspansję na kolejne pliki i komputery. Tworzenie złożonych wirusów wymaga od cyberprzestępców dużej znajomości mechanizmów rządzących systemem operacyjnym.

W dzisiejszych czasach klasyczne wirusy już praktycznie nie powstają aczkolwiek nadal spotykane są infekcje przeprowadzane przez przedstawicieli takich rodzin jak Win32.Sality czy Win32.Virtob.

Dość dużą i znaczącą rodziną wirusów są tzw. makrowirusy. Ich nazwa wskazuje na to, że dodają swój kod do makr kojarzonych z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i innymi plikami danych.

Pierwszym makrowirusem był WM.Concept, który pojawił sie w 1995 roku, a już po krótkim czasie makrowirusy stały się prawdziwą plagą użytkowników pakietów biurowych, z naciskiem na pakiet MS Office. Ich szybkie rozprzestrzenianie się było związane z tym, że jako nosicieli nie potrzebowały programów wykonywalnych, ale korzystały z plików danych, szczególnie dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych. Drugim powodem było to, że wirusy te były bardzo łatwe do napisania dla potencjalnych autorów. Wymiana dokumentów czy arkuszy kalkulacyjnych za pomocą poczty elektronicznej dodatkowo przyspieszały rozprzestrzenianie makrowirusów.


Jesteś gotowy zobaczyć nowego MKS-a w akcji?