1987

Początki mks_vir

Pan Marek Sell, wybitny polski informatyk i programista tworzy pierwsze wersje programu mks_vir pracujące w systemie DOS. Tu rozpoczyna się burzliwa historia pierwszego polskiego i jednocześnie jednego z pierwszych na świecie programów antywirusowych. Napisany w asemblerze program to istne arcydzieło sztuki programistycznej.

Szybki rozwój programu

Każdy miesiąc przynosi nowe próbki wirusów, a mks_vir rośnie w siłę. Kolejne szczepionki ratują systemy użytkowników przed infekcjami.

1991

mks_vir na dyskietkach

Polscy miłośnicy i użytkownicy komputerów dostają nową broń w walce z rosnącą w siłę armią wirusów komputerowych – mks_vir 3.12 to pierwsza wersja opisana w historii aplikacji.

Program mks_vir jest dystrybuowany na charakterystycznych dyskietkach.

Encyklopedia wirusów

Wirusy komputerowe są coraz ciekawsze. Wiele z nich manifestuje swoją obecność w systemie poprzez wyrafinowane formy graficzne lub wysublimowane efekty dźwiękowe. mks_vir w swojej encyklopedii wirusów posiada przykładowe kreacje stworzone przez twórców szkodników.

1996

mks_vir w całej Polsce

Powstaje spółka MKS Sp. z o.o. Nowo powstała firma zajmuje się rozwojem i dystrybucją programu mks_vir.

Program mks_vir zostaje laureatem III edycji konkursu „Teraz Polska”.

1997

mks_vir dla Windows

Lawinowy wzrost popularności systemów Windows NT, 95 i 98 otwiera pole do popisu dla cyberprzestępców i twórców wirusów komputerowych. Powstają zagrożenia atakujące nowe systemy operacyjne firmy Microsoft. mks_vir nie pozostaje w tyle – do walki z zagrożeniami ruszają wersje programu dedykowane dla nowych systemów. Charakterystyczna szata graficzna programu i niezapomniany „robak”, do dziś są symbolem polskiej branży antywirusowej z tamtych czasów.

2000

Czas na zmianę interfejsu

Powstaje przełomowa wersja programu – mks_vir 2000. Program otrzymuje odmieniony interfejs graficzny i nową pulę modułów ochronnych. Nad jego rozwojem pracują najlepsi polscy programiści, dzięki czemu mks_vir jest stale w czołówce aplikacji ochronnych mimo rosnącej w siłę konkurencji na rynku rozwiązań antywirusowych.

2003

Kolejne wersje mks_vir

Kolejne wersje programu są rozbudowywane o nowe mechanizmy ochronne gwarantujące najwyższy poziom ochrony przed falą cyberzagrożeń. mks_vir jest aktywnym graczem w branży cyberbezpieczeństwa.

mks_vir idzie z duchem czasu

Trwają liczne kampanie informacyjne, edukacyjne i marketingowe. Niewątpliwie na uwagą zasługują odważne i niesztampowe reklamy w prasie.

2004

Droga w nieznane

Po śmierci P. Marka Sella  MKS wpada w problemy. Firma funkcjonuje pod kolejnymi zarządami i publikuje kolejne wersje programu. Powstaje firma Arcabit Sp. z o.o., która jeszcze przez rok rozwija oprogramowanie mks_vir.

2006

mks_vir 2006

Nowi pracownicy firmy MKS Sp. z o.o. tworzą kolejne wersje programu. Wersja 2006, mimo ciekawej formy graficznej nie powtarza sukcesu rynkowego poprzednich edycji programu.

2007

mks_vir 2k7

Niezbyt udana wersja 2006 zostaje zastąpiona wersją 2k7, która zostaje zdecydowanie lepiej przyjęta.

mks awangarda

mks awangarda to próba wejścia firmy MKS na rynek rozwiązań sprzętowych. Ciekawy projekt urządzenia UTM opartego na mechanizmach mks_vir ma szansę “wejścia na salony”. Zdobywa nawet 2 statuetki “Złoty bit” w ramach III Kongresu Bezpieczeństwa Sieci w lutym 2007r. Niestety projekt “przepada” w wewnętrznych konfliktach firmy MKS.

2009

mks_vir 9

mks_vir 9 miał być nowym motorem napędowym firmy MKS. Trzeba przyznać, że zupełnie nowy interfejs użytkownika i charakterystyczny, żółty robak (przez niektórych nazywany skarpetą) mógł się podobać.

2010

Upadłość spółki MKS

Spółka MKS Sp. z o.o. zostaje postawiona w stan upadłości i kończy działalność. Prawa do programu i znaku mks_vir kupuje firma Arcabit Sp. z o.o.

2013

mks_vir 2013

Arcabit udostępnia klientom nową, darmową wersję programu mks_vir. W krótkim czasie pobiera i instaluje ją kilkaset tysięcy użytkowników. Jednak rozwój wersji został wstrzymany. mks_vir na pewien czas znika z rynku.

2016

Nowe rozdanie

Programiści firmy Arcabit rozpoczynają prace nad zupełnie nową linią produktów mks_vir. W firmie trwają burzliwe, merytoryczne dyskusje dotyczące architektury nowej aplikacji.

2017

Nowy skaner online mks_vir

Do dyspozycji cybernautów zostaje udostępniony nowy skaner online mks_vir. Jak za dawnych czasów od razu zdobywa bardzo dużą popularność.

Nowy mks_vir rośnie w siłę

Prace nad nowym pakietem mks_vir idą pełną parą. Trwają testy beta. Jest dobrze 🙂

2018

Premiera nowej wersji pakietu mks_vir

W maju 2018 nowa wersja pakietu mks_vir zostaje udostępniona klientom. W dniu premiery program pracuje już na kilku tysiącach komputerów.

Produkt Roku miesięcznika “IT w Administracji”

W corocznym rankingu najlepszych produktów dla podmiotów publicznych organizowanym przez miesięcznik “IT w Administracji” nowy mks_vir zajął II miejsce w kategorii “Oprogramowanie zabezpieczające”.

2019

mks_vir dynamicznie się rozwija

Liczba użytkowników pakietu mks_vir stale rośnie, a program jest nieustannie rozwijany. Czasami przydałoby się, żeby doba miała te kilka godzin więcej 😀

2020

RoundKick EDR w pakietach mks_vir

Pakiety mks_vir zostały rozbudowane o zaawansowane funkcje tworząc nową warstwę ochronną klasy EDR (Endpoint Detection and Response), której zadaniem jest wykorzystanie potencjału drzemiącego we wszystkich modułach ochronnych pakietu w procesie stałej analizy zachodzących w systemie zdarzeń. Mechanizm ten jest skonstruowany tak, aby nie zakłócał pracy użytkowników i nie generował fałszywych alarmów. Sytuacje podejrzane ale nie wyczerpujące jeszcze w dostatecznym stopniu znamion cyberprzestępstwa są delegowane do chmury skanującej Arcabit/mks_vir, w której podlegają procesom analizy automatycznej. Jeśli ta zawiedzie, do pracy siadają analitycy. Efektem może być odrzucenie zdarzenia jako nieszkodliwego, bądź natychmiastowa aktualizacja schematów i blokada szkodliwej aktywności.

Analiza wydajności systemów - nowy moduł w pakietach mks_vir

Pakiety mks_vir zostały rozbudowane o nową funkcję, pozwalającą na analizę wydajności i bezawaryjności systemów. Administrator ma możliwość sprawdzenia, czy zasoby, którymi dysponują stacje są wystarczające i czy dyski twarde nie wykazują błędów mogących prowadzić do utraty danych. Nowy moduł jest dostępny zarówno w pakietach Internet Security jak i w wersjach typu Endpoint Security, zarządzanych z poziomu konsoli administracyjnej mks_vir.

#CyberMadeInPoland

Firma mks_vir Sp. z o.o. jest jednym z założycieli #CyberMadeInPoland – grupy roboczej zrzeszającej polski przemysł cyberbezpieczeństwa.

Grupa:

– wspiera rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce,
– edukuje rynek na temat wyzwań bezpiecznej transformacji cyfrowej,
– wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm ITSec.

Dowiedz się więcej: www.cybermadeinpoland.pl

Kontrola urządzeń multimedialnych - nowy moduł w pakietach mks_vir

Do pakietów mks_vir został dodany moduł kontrolujący dostęp aplikacji do urządzeń multimedialnych (kamera i mikrofon). Moduł pozwala na bieżącą kontrolę dostępu do urządzeń oraz na tworzenie automatycznych reguł. Jest również dostępny w konsoli administracyjnej mks_vir.

100% zablokowanych próbek w teście przeprowadzonym przez CheckLab

Pakiet mks_vir zdobył kolejną nagrodę BEST+++ w teście Advanced In-The-Wild Malware Test przeprowadzonym przez polskie laboratorium CheckLab. mks_vir wykazał się stuprocentową skutecznością i zablokował wszystkie wykorzystane w teście próbki szkodliwego oprogramowania.

2021

Kontrola aplikacji - nowy moduł w pakietach mks_virNowy rok rozpoczynamy dużą aktualizacją pakietów mks_vir, która dodaje do obecnej palety ochronnej nowy moduł – kontrolę aplikacji, pozwalający na definiowanie reguł, na podstawie których aplikacje są blokowane lub dopuszczane. Program bazuje zarówno na ścieżkach aplikacji, jak i na liniach poleceń, dzięki czemu użytkownik ma możliwość tworzenia zaawansowanych i szczegółowych schematów filtrujących aplikacje w systemie operacyjnym.

Jesteś gotowy zobaczyć nowego MKS-a w akcji?