1987

Początki mks_vir

Pan Marek Sell, wybitny polski informatyk i programista tworzy pierwsze wersje programu mks_vir pracujące w systemie DOS. Tu rozpoczyna się burzliwa historia pierwszego polskiego i jednocześnie jednego z pierwszych na świecie programów antywirusowych. Napisany w asemblerze program to istne arcydzieło sztuki programistycznej.

Szybki rozwój programu

Każdy miesiąc przynosi nowe próbki wirusów, a mks_vir rośnie w siłę. Kolejne szczepionki ratują systemy użytkowników przed infekcjami.

1991

mks_vir na dyskietkach

Polscy miłośnicy i użytkownicy komputerów dostają nową broń w walce z rosnącą w siłę armią wirusów komputerowych – mks_vir 3.12 to pierwsza wersja opisana w historii aplikacji.

Program mks_vir jest dystrybuowany na charakterystycznych dyskietkach.

Encyklopedia wirusów

Wirusy komputerowe są coraz ciekawsze. Wiele z nich manifestuje swoją obecność w systemie poprzez wyrafinowane formy graficzne lub wysublimowane efekty dźwiękowe. mks_vir w swojej encyklopedii wirusów posiada przykładowe kreacje stworzone przez twórców szkodników.

1996

mks_vir w całej Polsce

Powstaje spółka MKS Sp. z o.o. Nowo powstała firma zajmuje się rozwojem i dystrybucją programu mks_vir.

Program mks_vir zostaje laureatem III edycji konkursu „Teraz Polska”.

1997

mks_vir dla Windows

Lawinowy wzrost popularności systemów Windows NT, 95 i 98 otwiera pole do popisu dla cyberprzestępców i twórców wirusów komputerowych. Powstają zagrożenia atakujące nowe systemy operacyjne firmy Microsoft. mks_vir nie pozostaje w tyle – do walki z zagrożeniami ruszają wersje programu dedykowane dla nowych systemów. Charakterystyczna szata graficzna programu i niezapomniany „robak”, do dziś są symbolem polskiej branży antywirusowej z tamtych czasów.

2000

Czas na zmianę interfejsu

Powstaje przełomowa wersja programu – mks_vir 2000. Program otrzymuje odmieniony interfejs graficzny i nową pulę modułów ochronnych. Nad jego rozwojem pracują najlepsi polscy programiści, dzięki czemu mks_vir jest stale w czołówce aplikacji ochronnych mimo rosnącej w siłę konkurencji na rynku rozwiązań antywirusowych.

2003

Kolejne wersje mks_vir

Kolejne wersje programu są rozbudowywane o nowe mechanizmy ochronne gwarantujące najwyższy poziom ochrony przed falą cyberzagrożeń. mks_vir jest aktywnym graczem w branży cyberbezpieczeństwa.

mks_vir idzie z duchem czasu

Trwają liczne kampanie informacyjne, edukacyjne i marketingowe. Niewątpliwie na uwagą zasługują odważne i niesztampowe reklamy w prasie.

2004

Droga w nieznane

Po śmierci P. Marka Sella  MKS wpada w problemy. Firma funkcjonuje pod kolejnymi zarządami i publikuje kolejne wersje programu. Powstaje firma Arcabit Sp. z o.o., która jeszcze przez rok rozwija oprogramowanie mks_vir.

2006

mks_vir 2006

Nowi pracownicy firmy MKS Sp. z o.o. tworzą kolejne wersje programu. Wersja 2006, mimo ciekawej formy graficznej nie powtarza sukcesu rynkowego poprzednich edycji programu.

2007

mks_vir 2k7

Niezbyt udana wersja 2006 zostaje zastąpiona wersją 2k7, która zostaje zdecydowanie lepiej przyjęta.

mks awangarda

mks awangarda to próba wejścia firmy MKS na rynek rozwiązań sprzętowych. Ciekawy projekt urządzenia UTM opartego na mechanizmach mks_vir ma szansę „wejścia na salony”. Zdobywa nawet 2 statuetki „Złoty bit” w ramach III Kongresu Bezpieczeństwa Sieci w lutym 2007r. Niestety projekt „przepada” w wewnętrznych konfliktach firmy MKS.

2009

mks_vir 9

mks_vir 9 miał być nowym motorem napędowym firmy MKS. Trzeba przyznać, że zupełnie nowy interfejs użytkownika i charakterystyczny, żółty robak (przez niektórych nazywany skarpetą) mógł się podobać.

2010

Upadłość spółki MKS

Spółka MKS Sp. z o.o. zostaje postawiona w stan upadłości i kończy działalność. Prawa do programu i znaku mks_vir kupuje firma Arcabit Sp. z o.o.

2013

mks_vir 2013

Arcabit udostępnia klientom nową, darmową wersję programu mks_vir. W krótkim czasie pobiera i instaluje ją kilkaset tysięcy użytkowników. Jednak rozwój wersji został wstrzymany. mks_vir na pewien czas znika z rynku.

2016

Nowe rozdanie

Programiści firmy Arcabit rozpoczynają prace nad zupełnie nową linią produktów mks_vir. W firmie trwają burzliwe, merytoryczne dyskusje dotyczące architektury nowej aplikacji.

2017

Nowy skaner online mks_vir

Do dyspozycji cybernautów zostaje udostępniony nowy skaner online mks_vir. Jak za dawnych czasów od razu zdobywa bardzo dużą popularność.

Nowy mks_vir rośnie w siłę

Prace nad nowym pakietem mks_vir idą pełną parą. Trwają testy beta. Jest dobrze 🙂

2018

Premiera nowej wersji pakietu mks_vir

W maju 2018 nowa wersja pakietu mks_vir zostaje udostępniona klientom. W dniu premiery program pracuje już na kilku tysiącach komputerów.

Produkt Roku miesięcznika “IT w Administracji”

W corocznym rankingu najlepszych produktów dla podmiotów publicznych organizowanym przez miesięcznik “IT w Administracji” nowy mks_vir zajął II miejsce w kategorii “Oprogramowanie zabezpieczające”.

2019

mks_vir dynamicznie się rozwija

Liczba użytkowników pakietu mks_vir stale rośnie, a program jest nieustannie rozwijany. Czasami przydałoby się, żeby doba miała te kilka godzin więcej 😀

2020

RoundKick EDR w pakietach mks_vir

Pakiety mks_vir zostały rozbudowane o zaawansowane funkcje tworząc nową warstwę ochronną klasy EDR (Endpoint Detection and Response), której zadaniem jest wykorzystanie potencjału drzemiącego we wszystkich modułach ochronnych pakietu w procesie stałej analizy zachodzących w systemie zdarzeń. Mechanizm ten jest skonstruowany tak, aby nie zakłócał pracy użytkowników i nie generował fałszywych alarmów. Sytuacje podejrzane ale nie wyczerpujące jeszcze w dostatecznym stopniu znamion cyberprzestępstwa są delegowane do chmury skanującej Arcabit/mks_vir, w której podlegają procesom analizy automatycznej. Jeśli ta zawiedzie, do pracy siadają analitycy. Efektem może być odrzucenie zdarzenia jako nieszkodliwego, bądź natychmiastowa aktualizacja schematów i blokada szkodliwej aktywności.

Analiza wydajności systemów - nowy moduł w pakietach mks_vir

Pakiety mks_vir zostały rozbudowane o nową funkcję, pozwalającą na analizę wydajności i bezawaryjności systemów. Administrator ma możliwość sprawdzenia, czy zasoby, którymi dysponują stacje są wystarczające i czy dyski twarde nie wykazują błędów mogących prowadzić do utraty danych. Nowy moduł jest dostępny zarówno w pakietach Internet Security jak i w wersjach typu Endpoint Security, zarządzanych z poziomu konsoli administracyjnej mks_vir.

#CyberMadeInPoland

Firma mks_vir Sp. z o.o. jest jednym z założycieli #CyberMadeInPoland – grupy roboczej zrzeszającej polski przemysł cyberbezpieczeństwa.

Grupa:

– wspiera rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce,
– edukuje rynek na temat wyzwań bezpiecznej transformacji cyfrowej,
– wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm ITSec.

Dowiedz się więcej: www.cybermadeinpoland.pl

Kontrola urządzeń multimedialnych - nowy moduł w pakietach mks_vir

Do pakietów mks_vir został dodany moduł kontrolujący dostęp aplikacji do urządzeń multimedialnych (kamera i mikrofon). Moduł pozwala na bieżącą kontrolę dostępu do urządzeń oraz na tworzenie automatycznych reguł. Jest również dostępny w konsoli administracyjnej mks_vir.

100% zablokowanych próbek w teście przeprowadzonym przez CheckLab

Pakiet mks_vir zdobył kolejną nagrodę BEST+++ w teście Advanced In-The-Wild Malware Test przeprowadzonym przez polskie laboratorium CheckLab. mks_vir wykazał się stuprocentową skutecznością i zablokował wszystkie wykorzystane w teście próbki szkodliwego oprogramowania.

2021

Kontrola aplikacji - nowy moduł w pakietach mks_vir

Nowy rok rozpoczynamy dużą aktualizacją pakietów mks_vir, która dodaje do obecnej palety ochronnej nowy moduł – kontrolę aplikacji, pozwalający na definiowanie reguł, na podstawie których aplikacje są blokowane lub dopuszczane. Program bazuje zarówno na ścieżkach aplikacji, jak i na liniach poleceń, dzięki czemu użytkownik ma możliwość tworzenia zaawansowanych i szczegółowych schematów filtrujących aplikacje w systemie operacyjnym.

Perełka z youtube :)

Taka oto etiuda filmowa wykonana przez DigitalAll Geek wpadła nam dziś w oko:

Zapraszamy na film 🙂

mks_vir chroni Windows 11 :)

Przetestowaliśmy pakiet mks_vir na najnowszej wersji Windows 11. Chodzi jak złoto 🙂


Więcej zrzutów ekrany w laboratorium mks_vir:
https://mks-vir.pl/lab/mks_vir-chroni-windows-11/

Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2021

Jak polskie firmy podchodzą do zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem? Jakie są główne zagrożenia dla ciągłości biznesu i jakie zabezpieczenia są najpopularniejsze i najczęściej stosowane?
Zapraszamy do lektury najnowszego raportu o bezpieczeństwie polskiej cyberprzestrzeni przygotowany z udziałem ekspertów z firm członkowskich klastra CyberMadeInPoland.



Raport można pobrać tutaj: https://cybermadeinpoland.pl/raport-cyberbezpieczenstwo-polskich-firm-2021/

Raport zawiera również komentarz ekspertów z firmy mks_vir Sp. z o.o. oraz Arcabit Sp. z o.o.

2022

mks_vir wymiata wszystkie zagrożenia w teście ochrony bankowości elektronicznej AVLab



Nowy rok zaczynamy pięknym strzałem w sam środek tarczy – w teście ochrony bankowości elektronicznej przeprowadzonym przez znany, polski portal AVLab mks_vir bez problemu wyciął wszystkie testowane zagrożenia i zgarną laury za 100% skuteczności.

Kilka słów komentarza i stosowne linki są tutaj:

https://mks-vir.pl/lab/100-skutecznosci-mks_vir-w-tescie-avlab/

Duża aktualizacja pakietu mks_vir



Tradycyjnie już, na początku roku, opublikowaliśmy wszystkie zmiany i poprawki, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim kwartale 2021 roku. Szczegóły są tutaj:

https://mks-vir.pl/lab/duza-aktualizacja-pakietu-mks_vir/

Nowy menadżer haseł w pakiecie mks_vir

Pakiet mks_vir został rozbudowany o nowy moduł menadżera haseł:

https://mks-vir.pl/menadzer-hasel/

100% skuteczności pakietu mks_vir w "Advanced In The Wild Malware Test"

Specjaliści z cenionej w branży cyberbezpieczeństwa Fundacji AVLab przeprowadzili w maju kolejną edycję testów sprawdzających skuteczność rozwiązań ochronnych w zderzeniu z realnymi próbkami szkodliwego oprogramowania.

Pakiet mks_vir wykazał się 100% skutecznością ochrony blokując wszystkie zagrożenia zanim te jeszcze zdążyły dostać się do systemu.

Komentarz Fundacji do przeprowadzonego testu jest dostępny tutaj:

Wyniki testu

Zapraszamy do lektury.

2023

Aktualizacja warstwy administracyjnej pakietu mks_vir

Opublikowaliśmy zbiorczą aktualizację pakietu mks_vir Administrator. Główne zmiany obejmują:

– Optymalizacja komunikacji stacji z serwerami zarządzającymi,
– Rozbudowana warstwa informacyjna konsoli w zakresie statusu dostępnych licencji pakietu,
– Dodana funkcja natychmiastowej blokady dostępu do Internetu dla wybranych grup i stacji.

Nowa wersja pakietu mks_vir Administrator zostanie zainstalowana automatycznie przez moduł aktualizacyjny.

Nowe funkcje i kilka poprawek

Pierwszy kwartał 2023 roku zamykamy publikacją kilku zmian w pakiecie:

– Nowy mechanizm blokowania najpopularniejszych serwisów reklamowych (czyli mówiąc krótko – mechanizm blokowania reklam). Opcja jest dostępna w ustawieniach ochrony przeglądarki.
– Rozbudowany mechanizm wykluczania skanowania procesów w ramach monitora antywirusowego – opcja pozwalająca na optymalizację pracy pakietu w relacji z aplikacjami wymagającymi wysokiej wydajności systemu.
– Aktualizacja modułu kontroli multimediów związana z nowymi wymaganiami systemów Windows 11.

Wszystkie poprawki są automatycznie pobierane i instalowane przez moduł aktualizacyjny.

Pomajówkowa aktualizacja pakietów

Zakończenie długiej majówki to doskonały czas na publikachę kolejnej aktualizacji naszych pakietów. Najważniejsze zmiany to:

– Możliwość zdalnego zarządzania (z poziomu konsoli) zawartością kwarantanny na stacjach roboczych podłączonych do serwera administracyjnego.
– Możliwość zdalnej generacji audytu systemu z zarządzanych stacji i przesłania go do naszego działu wsparcia technicznego.
– Optymalizacja automatycznego mechanizmu decyzyjnego zapory sieciowej.
– Dodana ścieżka szybkiej konfiguracji pakietu zgodnie z predefiniowanymi zestawami opcji (tryb wydajny, optymalny i paranoiczny).
– Rozbudowany moduł skanowania poczty – optymalizacja mechanizmu skanowania dużych maili i nowe wzorce wykrywające wiadomości wykorzystujace np. podatności wtyczek WordPress’a.

Wszystkie poprawki są automatycznie pobierane i instalowane przez moduł aktualizacyjny.

Jesienny 'Service Pack'

Nasze pakiety stale ewoluują w nieustannie zmiennym środowisku cyberbezpieczeństwa. Najistotniejsze zmiany wprowadzone w ostatnim czasie to:

– Całkowicie nowe wydanie naszej bezpiecznej przeglądarki (Safe Browser). Oprócz nowego mechanizmu aktualizacji Chromium, pozwalającego na błyskawiczną aktualizację do nowych wersji rozbudowaliśmy również wewnętrzne mechanizmy ochronne przeglądarki.

– Moduł RoundKick EDR został rozbudowany o mechanizm kontroli dostępu do schowka systemowego w zakresie transferu szkodliwego kodu.

– Nowa wersja menadżera haseł z dodatkowymi mechanizmami chroniącymi przez nieintencjonalnymi modyfikacjami danych.

– Rozbudowany mechanizm heurystycznej detekcji wiadomości wykorzystujących fałszywe treści i dokumenty do wyłudzania danych użytkowników (HEUR.Phishing.Fake).

Wszystkie zmiany i poprawki są – jak zawsze – automatycznie pobierane i instalowane przez moduł aktualizacyjny.

Bezpieczna bankowość mks_vir nieustannie na topie


Nasza bezpieczna przeglądarka – mks_vir Safe Browser – po raz kolejny zdobyła komplet punktów w teście przeprowadzonym przez specjalistów z Fundacji AVlab, posyłając w krzaki wszystkie próby ataków przeprowadzone według realnych, wykorzystywanych przez cyberprzestępców scenariuszy.

Więcej szczegółów i linków jest tutaj:

https://mks-vir.pl/lab/bezpieczna-bankowosc-mks_vir-nieustannie-na-topie/

Jesteś gotowy zobaczyć nowego MKS-a w akcji?