Wirusy to najstarsza kategoria zagrożeń komputerowych. Pierwszym wykrytym wirusem był Brain odkryty w 1986 roku. Właśnie wtedy zaczyna się burzliwa historia szkodliwego oprogramowania i programów antywirusowych. Główną cechą wirusów jest mechanizm infekcji polegający na modyfikacji plików lub nośników danych pozwalający na trwałe funkcjonowanie szkodnika w systemie i jego dalszą ekspansję na kolejne pliki i komputery. Tworzenie złożonych wirusów wymaga od cyberprzestępców dużej znajomości mechanizmów rządzących systemem operacyjnym.
W dzisiejszych czasach klasyczne wirusy już praktycznie nie powstają aczkolwiek nadal spotykane są infekcje przeprowadzane przez przedstawicieli takich rodzin jak Win32.Sality czy Win32.Virtob.
Dość dużą i znaczącą rodziną wirusów są tzw. makrowirusy. Ich nazwa wskazuje na to, że dodają swój kod do makr kojarzonych z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i innymi plikami danych.
Pierwszym makrowirusem był WM.Concept, który pojawił sie w 1995 roku, a już po krótkim czasie makrowirusy stały się prawdziwą plagą użytkowników pakietów biurowych, z naciskiem na pakiet MS Office. Ich szybkie rozprzestrzenianie się było związane z tym, że jako nosicieli nie potrzebowały programów wykonywalnych, ale korzystały z plików danych, szczególnie dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych. Drugim powodem było to, że wirusy te były bardzo łatwe do napisania dla potencjalnych autorów. Wymiana dokumentów czy arkuszy kalkulacyjnych za pomocą poczty elektronicznej dodatkowo przyspieszały rozprzestrzenianie makrowirusów.